wtorek, 21 stycznia 2014

W gabinecie stomatologicznym.

Dawno nie widziałam Grażynki lat 46, dlatego zadzwoniłam do niej i umówiłam się na spotkanie. Przyjęła mnie serdecznie, jak zwykle uśmiechnięta, z błyskiem w oku i nowinami wychylającymy się z kieszeni lekarskiego kitla.

- Pani Adelo, jak pani zęby? – spytała, kiedy już wygodnie usadowiłam się na fotelu.
Grażynka zaświeciła mi lampą w oczy, nacisnęła guzik, a fotel na podobieństwo windy wydźwignął mnie na wyższe piętro naszej konserwacji.
- Chyba nie najgorzej – odpowiedziałam, po czym wysnęłam górną szufladkę, potem dolną i trzymając je w obu dłoniach pochwaliłam się ich stanem.
- Są śliczne jak wiersze, które pisałam w młodości do szuflady – pochwaliła mnie Grażynka.
- Dbam o nie, Grażynko. Szoruję rano i wieczorem. Moczę w nocy w szklance z wodą. Staram się.
- To bardzo dobrze. Bardzo dobrze.
- No dobrze. My tu pitu, pitu, a trzeba przejść do meritum co tam dobrego w dzielnicy?

Współcześnie gabinet stomatologiczny jest odmianą dawego magla. Schodzą się tu różni pacjenci, każdy ze swoim problemem życiowym. I świeżymi wiadomościami ze swojej klatki schodowej, domu, czy kwartału. Grażynka ma w ręku dłuta i inne wiertarki, więc każdą nowinę jest w stanie wydobyć. Tylko dziewczę potem tak jest obciążone nową wiedzą, że ktoś musi jej ulżyć i przyjąć na swoje barki bagaż niusów. To właśnie ja postanowiłam wziąć na siebie ten obowiązek.

- Pani Adelo, Lucjan lat 54 podobno kazał sobie przeciąć nasieniowody. A wszystko przez to, że Bogusia lat 38 chciała się z nim kochać bez zabezpieczeń.
- A co na to jego żona?
- Władzia lat 63 mówi, że przez ścianę nie słychać pracy sprężyn w materacu już od dobrych 4 lat.
- Bogusia dowiedziała się o tej operacji?
- Podobno płakała przez 3 dni, a potem jej mąż zaprosił na wódkę kolegę z pracy, szybko się upił, a ona jakoś dogadała się z kompanem męża. Chłopak ma na imię Konrad i jest podobno w wieku 36 lat.
- Co jeszcze?
- Wikary nadal nie wyleczył rzeżączki, a Krysia lat 42 nie może sobie poradzić ze starszym synem, który wyjechał na początku wakacji na autostop i nie chce wrócić. To chyba wszystko...
- Spisałaś się, Grażynko – pochwaliłam dentystkę. – Oddaj mi zęby.

Pożegnałam się z Grażynką i poszłam przeciw niekktórym łajdakom ostro zaprotestować. Bo Grażynka leczy zęby, ale ja dusze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz